czwartek, 29 grudnia 2011

Jakie pnącza wybrać do naszego ogrodu?

Większość roślin pnących pochodzi z lasów tropikalnych. Ukorzeniają się w dobrze ocienionej glebie i wspinają się na podpory, zakwitając dopiero gdy dotrą na samą górę. Dlatego pnącza w naszym ogrodzie najlepiej rosną, mając korzenie w chłodnej przepuszczalnej glebie, a wierzchołki w słońcu. Które wybrać do naszego ogrodu?.                                                                                
Wonne pnącza Jeżeli lubimy pachnące kwiaty, zróbmy miejsce dla powojnika górskiego (Elizabeth) , który wiosną pachnie wanilią, wiciokrzewu japońskiego (Halliana) o pięknym zapachu, który utrzymuje się przez całe lato, jaśminu właściwego, składnika wielu perfum i kosmetyków oraz używanego w aromaterapii, glicyni, no i naturalnie dla pnących róż, na przykład odmiany (Compassion), która jest łosiosoworóżowa, z lekkim morelowopomarańczowym odcieniem.
Odporność na zimno Jeżeli mamy ogród w rejonie, w którym zimy są surowe, rozsądnie dobierzmy rośliny pnące. Do najodporniejszych na mróz należą dzikie gatunki powojników, na przykład powojnik alpejski, powojnik pnący, wiciokrzew, glicynia, bluszcz i winobluszcz, kokornak. Młode rośliny większości pnącz
Dobre połączenia pnączy Spróbujmy połączyć obok siebie dwa różne pnącza, kwitnące równocześnie albo o różnych porach. Aby przedłużyć okres kwitnienia, często zestawia się róże z kwitnącymi wiosną  lub latem powojnikami, ale możemy także spróbować połączyć jaśmin nagokwiatowy z powojnikiem Maksymowicza, które na jesieni i wczesną zimą. Jednoroczne pnącza, takie jak nasturcja, groszek pachnący, wilec czy chmiel zwyczajny lub fasola wielokwiatowa, będą dobrymi towarzyszami na lato dla zimozielonego bluszczu.Starannie dobierajmy rośliny do sadzenia w grupie, aby uzyskać jak najlepszy efekt.
Jak szybko przysłonić mur Bluszcz i atkinidia pstrolistna mogą dorosnąć do wysokości metra w ciągu roku, ale chcąc uzyskać szybsze efekty, posadźmy kilka roślin tego samego gatunku.
Cieniste zakątki Pnącza o pstrokatych liściach, takie jek aktinidia pstrolistna, z różowo-białym liśćmi na wiosnę, a także winnik zmienny (Elegans) o pięknych różowych pędach oraz różowo i biało nakrapianych liściach, ożywiają zacienione miejsca w ogrodzie.Dobrze jest także wykorzystać pstrokate bluszcze, jak bluszcz kanaryjski (Veriegata) , bluszcz kolchicki (Sulphur Heart) i bluszcz pospolity (Glacier).
Pnąca hortensja Hortensja pnąca jest kuzynem hortensji drzewiastej o wielkich błękitnych lub rózowych kwiatach. Ma płaskie białe kwiaty, które ukazują się w czerwcu na tle pięknych ciemnozielonych liści. Tej hortensji odpowiada północna ściana, ale potrzebuje światła, unikajmy więc sadzenia jej w pobliżu sąsiadujących drzewy wymaqają osłony przed mrozem, dlatego nie zapominajmy o właściwym ich zabezpieczeniu w czasie pierwszych zim po posadzeniu.Niezbędne jest zwłaszcza osłonięcie nasady rośliny, na przykład grubą warstwą ściółki.
Dywan z pnączy Niektóre pnącza nawet bez podpory pionowej będa rosnąć nadal ,tyle że już nie w pionie , ale poziomo.  Możemy to wykorzystać do zasłonięcia powierzchni gleby w miejscach, które jest trudno pielęgnować lub nie wuglądają zbyt ładnie. Bluszcz to najlepsza roślina okrywowa, która tłumi chwasty, powojnik górski natomiast szybko pokrywa duże powierzchnie i kwitnie wspaniale w maju oraz czerwcu                                                                                                                                            
Jak uzyskać szybko kwitnącą glicynię Niektóre glicynie potrzebują 10-20 lat, aby zakwitnąć, gdy uprawiane są z nasion. To zniechęci każdego ogrodnika. Żeby uniknąć tego problemu, kupmy glicynię, która kwitnie w momencie zakupu. Alternatywą jest wybór szczepionych roślin, które zakwitną po 2-3 latach. Nie stosujmy pod świeżo posadzoną glicynię nawozu bogatego w azot, ponieważ spowodowałby silniejszy wzrost łodyg oraz liści i w rzeczywistości mógłby opóźnić kwitnienie.
Jakie pnącza na jakie mury Wybieramy odpowiednie do naszych murów w ogrodzie gatunki pnączy.Jeśli mamy mur ze szczelinami, unikajmy pnączy, takich jak winobluszcz, hortensja pnąca czy bluszcz, które mają korzenie przybyszowe i przylgi,jeśli mają się piąć po murze z miękkiego kamienia, bądź po murach ze szczelinami. Rośliny te będą rosły powoli, wykorzystujac każdy kącik i szczelinę, przez co osłabią złącza i spowodują utrzymywanie się wilgoci w murze. Jeżeli mamy nowoczesny mur z betonu to bluszcz nie może się przytwierdzić do muru. W tym przypadku, jeżeli chcemy mieć pnącza na murze musimy zastosować krarkę jako podporę roślin.                                        
tajnikiogrodu.blogspot.com                                                                                                                      AUTOR:    jerzy czech

Oświetlenie w ogrodzie

Wieczorem ogród bez oświetlenia staje się ponury, smutny i nieprzyjazny. Jednak dzięki naszej wyobraźni i odpowiedniemu rozstawieniu świateł może zmianić się w magiczną krainę, której widok poprawia nam nastrój i zachęca do nocnego w niej przebywania.
Przystępując do planowania instalacji oświetleniowej, powinniśmy dokładnie  przemyśleć, co i jak chcemy oświetlić, aby uzyskać piękny i funkcjonalny ogród po zmroku. Oświetlenie może pełnić dwie funkcje praktyczną i dekoracyjną. Jednak najlepsze efekty osiągniemy, gdy uda nam się połączyć przyjemne z pożytecznym.
Jeżeli chodzi o względy praktyczne, to najważniejsze jest poruszanie się po ogrodzie i możliwość wykonywania różnych prac i czynności po zmroku. Oświetlenia wymagają drzwi, ścieżki i podjazdy, schody i miejsca wypoczynku. Przy wejściu do domu stosuje się lampy umieszczone po bokach lub nad drzwiami, które umożliwiają znalezienie dzwonka, odczytanie numeru domu czy zauważenie osoby, która stoi przy drzwiach.  Do oświetlenia ścieżek i pojazdów dobre są niskie lampy słupkowe lub płaskie lampy wbudowane w nawierzchnię, a do podświetlania schodów można wykorzystać lampy  o niskiej mocy montowane na stopniach. Miejsca wypoczynku takie jak tarasy czy altany oświetlmy tak, aby widzieć, kto jest przy stole i co się na nim znajduje. Pamiętajmy jednak, aby stosować światło rozproszone lub skierowane na dół, które nie będzie nas oślepiało.
Z kolei oświetlenie dekoracyjne ma na celu wyeksponowanie roślin, trawnika, ozdób a nawet elewacji. Pozwala też zaakcentować poszczególne części ogrodu, dzięki czemu nawet małe ogródki mogą wydawać się większe. Wszystko zależy od naszej pomysłowości. Musimy jednak pamiętać, aby zachować umiar, bowiem ciekawiej wyglądają pojedyncze plamy świetlne, niż oświetlone ostrym światłem duże powierzchnie. Gdy już będziemy mieli pomysł, musimy dokonać wyboru lamp i starannie wykonać instalację elektryczną, która przede wszystkim musi być bezpieczna. Dlatego wszystkie prace związane z założeniem, a potem ewentualną naprawę instalacji powinny być wykonane przez elektryka, a zastosowane urządzenia i materiały muszą być dobre jakościowo i nadawać się do użytkowania na zewnątrz

AUTOR : Michał Maciąg

poniedziałek, 26 grudnia 2011

Jak zaprojektować ogród przydomowy?


         Jeśli ineteresuje Cię założenie własnego ogrodu albo doprowadzenie do ładnego stanu działki, którą masz, to dobrze trafiłeś. Przeczytasz tutaj, jak zaprojektować ogórd, aby był piękny.

Zazwyczaj, gdy kupujemy dom lub działkę, a także gdy już taki mamy od wielu lat, to jest tam też miejsce na ogród. Mniejszy lub większy, ale zwykle jest. Mimo, że projektowanie ogrodów nie jest łatwe, to warto pomyśleć o tym, aby urządzić ten teren jak najlepiej. Da nam to szereg korzyści, a przede wszystkim bardzo miłe miejsce do codziennego relaksu (nawet zimą). Jeśli nie czujemy się na siłach to możemy poprosić o pomoc specjalistę lub dobrą firmę, która ma projektowanie ogrodów “we krwi”. Jeśli jednak chcemy sami się tym zająć to warto mieć w rękawie kilka wskazówek, jak to dobrze zrobić. I o nich przeczytasz poniżej.
W dużym ogrodzie dobrze jest, jeśli rośliną są rozsadzone luźno. Jest tu sporo miejsca, więc warto wykorzystywać drzewa i krzewy, które pięknie urozmaicą teren. A jako ich uzupełnienie można wykorzystać różnorakie byliny - i nie ma się co bać tego, że są dość trudne w uprawie. Przy odrobinie staranności można sobie poradzić. Jeśli ogród jest bardzo duży, warto pomyśleć o wydzieleniu części do zabaw dla dzieci, pod gril, ognisko lub choćby stolik, przy którym można wypić kawę i zjeść letni obiad.
Jednak duży ogród przypisany jest tylko do nielicznych działek. Zazwyczaj mamy do dyspozycji nieduży teren. Co wtedy? Małe działki również można z powodzeniem zaadaptować na miejsce wypoczynku. Aby było tu miło i ładnie należy pracować nad szczegółami. Siła tkwi w czytelności i prostocie form - zapewni to wrażenie porządku. Sadząc wzdłuż ogrodzenia wyższe rośliny, a przed nimi niższe oraz usypując niewielkie hałdy ziemi możemy optycznie powiększyć działkę. Podobny efekt da przysłonięcie roślinami końców ogrodu. Aby zapewnić sobie wygodę w wyjątkowo małych ogrodach można zastosować rośliny sadzone w doniczkach, które można łatwo przenosić i dopasować do potrzeb.

Autor: Krystian Kowalski

poniedziałek, 19 grudnia 2011

JAK DBAĆ O KWIATY DONICZKOWE - 0GÓLNE ZASADY

    Jeśli mamy w domu różne kwiaty doniczkowe należy pamiętać żeby :    -  woda do podlewania była deszczowa lub zwykła odstana  o temperaturze pokojowej,   -   kwiaty nie miały za dużo wody bo im to szkodzi,  nadmiar wody, który jest na podstawce należy wylać. Można też rośliny spryskiwać   -   rośliny miały dużo światła najlepiej ustawiać je blisko okna, ale nie na naświetlonym słońcem parapecie   -   przesadzać rośliny wczesną wiosną do większej niż poprzednia, nowej doniczki   -   od czasu do czasu nawozić rośliny nawozem do kwiatów doniczkowych lub starym domowym sposobem fusami herbacianymi, czarnej kawy czy potłuczonymi skorupkami jaj.  Po tych zabiegach rośliny będą dobrze rosły i pięknie dekorowały nasze mieszkanie.

czwartek, 15 grudnia 2011

POINSETIA CZYLI GWIAZDA BETLEJEMSKA

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia . Wielu z nas kupuje ozdobne kwiaty doniczkowe. Najczęściej kupowanym kwatem jest poinsetia zwana gwiazdą betlejemską, z racji kształtu swoich kolorowych liści. Pięknie zdobią nasze domy podczas świąt. Co należy zrobić, żeby długo cieszyć się ich widokiem ?. Wystarczy o nie odpowiednio zadbać. Gwiazda betlejemska pochodzi z Meksyku. Jest ciepłolubna. Lubi stanowisko jasno oświetlone i temperaturę 16 - 22 stopni C. Najlepiej ustawiać ją w okolicy południowego okna. Wtedy liście pozostaną długo barwne. Bardzo ważne jest codzienne podlewanie, gdyż liscie zużywają dużo wody. Lubi również spryskiwanie, najlepiej przegotowaną lub odstałą wodą. Kiedy liście opadną obcinamy pędy do wys. 10 - 15 cm. i przestawiamy kwiat do chłodnego pomieszczenia. Nie podlewamy go. Wiosną przesadzamy kwiat do nowej doniczki o tej samej wielkości tylko z nową ziemią. Gleba powinna być prawie sucha aż do pojawienia się nowych przyrostów. Wczesnym latem roślinę należy dobrze podlać. Jeśli chcemy, żeby pojawiły się kolorowe liście, trzeba roślinę całkowicie przykrywać czrną foliową torbą na 14 godzin dziennie przez 2 miesiące. Tym sposobem w kolejnych dwu czy trzech latach gwiazda betlejemska będzie się rozrastać i cieszyć nas swoim pięknym wyglądem. Wbrew pozorom to nie kwiaty tak pięknie zdobią gwiazdę betlejemską, ale barwne liście, otaczające małe żółte kwiatki.

wtorek, 13 grudnia 2011

CZERWONE STRZAŁY - ANANASOWATE

Oryginalne kwiaty, szkarłatne lub różowe uważane są za jedne z najbardziej dekoracyjnych.I tu trudno się nie zgodzić. Mają liście wąskie, ciemnozielone o jasniejszych brzegach lub pokryte są jaśniejszym nalotem. Same liście są bardzo ozdobne. Tworzą rozete, z której środka wyrasta karminowy lub różowy pęd kwiatowy, w innym przypadku czerwona strzała. W naszych mieszkaniach doskonale sprawdzają sie jako ozdobne rośliny doniczkowe. Na to, żeby ananasowate zakwitły długo trzeba czekać. Ale warto. Bo jak już zakwitną, kwiat mają nawet kilka miesięcy. Po przekwitnięciu rozeta obumiera. Doniczkę z obumarłą rozetą umieszczamy w chłodnym miescu. Jak już rozeta całkowicie obumrze, młode dorodne odrosty, które są wokół rozety należy przesadzić do doniczek. Ukorzeniają się szybko. Ananasowate przesadzamy dopiero wtedy, gdy korzenie wypełnią całą doniczkę, t.j. co 2 lata., a roślina przekwitnie. Kwiaty te pochodzą z tropików. Lubią temperaturę około 25 stopni ciepła i jasne, ale nie mocno nasłonecznione miejsce. Podlewamy 2 razy w tygodniu. Nadmiar wody im szkodzi. Od czasu do czasu, wiosną i latem należy zraszać liście słabo stężonym płynnym nawozem. Powodzenia. Niech piękne kwiaty zdobią nasze otoczenie.

niedziela, 11 grudnia 2011

KAKTUSY - KOLCZASTE PIĘKNOŚCI

Kaktusy mają ostre kolce. Nie wszyscy je lubią. Choć niektórzy twierdzą, że są to najpiękniejsze na świecie pustynne kłujące rośliny. Ojczyzną prawie wszystkich kaktusów jest Ameryka Północna i Południuwa. Niektóre gatunki również pochodzą z klimatu tropikalnego i śródziemnomorskiego.Rosną na różnym podłożu : wilgotnym, próchniczym, gliniastym, kamienistym i piaszczystym. Odporne są na zmienną temperaturę i niedobory wilgotności. Kaktusy hodowane w domu łatwo przystosowują się do otoczenia. Do tego, aby pięknie rosły, potrzebne jest im światło słoneczne. Idealne są parapety okienne od strony południowej. W okresie wiosenno letnim kaktusy podlewamy jak inne kwiaty doniczkowe. Natomiast jesienią coraz mniej aby zimą nie podlewać wcale, jedynie tylko zraszać. Należy pamiętać, że kaktusy gromadzą wodę w łodygach, dzięki czemu bez podlewania mogą przetrwać bardzo długo. Natomiast nadmiar wody im szkodzi. Małe kaktusy kwitną dopiero po 2 - 5 latach, a te o dużych rozmiarach nawet po 20 - 30 latach. Kaktusy, by zakwitły muszą mieć ciasną doniczkę, zapewniony okres spoczynku w jasnym i chłodnym miejscu i powinny w takim stanie przebywać około 4 miesięcy. Najlepiej zimą. Nie należy ich wtedy podlewać. Kaktusy kwitną przeważnie na nowych przyrostach. Warunkiem kwitnienia jest zapewnienie im dużej ilości słońca. Gdy zaczną kwitnąć nie należy ich mocno pdlewać i przestawiać na inne miejsce.

piątek, 9 grudnia 2011

WYBÓR MIEJSCA DO USTAWIENIA KWIATÓW DONICZKOWYCH

Kwiaty najchętniej ustawiamy w pokojach..Ale jest wiele osób,które ustawiają je niemal wszędzie. KUCHNIA. Jest tu ciepło i wigotno. Oświetlenie umiarkowane. Kwiaty w tym pomieszczeniu nie mogą być delikatne.Najlepiej umieszczać je w pobliżu okna. Do najbardziej odpowiednich należą: bluszcz pospolity, begonia, niecierpek, trzykrotka, zioła.............Kwiaty te są krótkotrwałe i można je regularnie wymieniać na nowe. POKÓJ. Tu jest zawsze ciepło i dobre oświetlenie. Jest to dobre miejsce dla okazów pojedyńczych lub grup roslin. I tak wyśmienicie sprawują się : begonia, dracena, gwiazda betlejemska, figowiec, hortensja, filodendron, różanecznik,juka gwatemalska. PRZEDPOKÓJ. Jest tu światło raczej umiarkowane lub słabe. Rośliny tu muszą byc odporne. Najlepiej utrzymują się ; trzykrotka, bluszcz pospolity, cissus australijski. ŁAZIENKA. Światło raczej rozproszone, zmienna temperatura, okresowo duża wilgotność. Łazienka to specyficzne miejsce ,tu rośliny łatwo zarażają sie grzybicą. Dobór więc musi być staranny. Można tu umieścić takie kwiaty jak : filodendron pnący, figowiec pnący, papirusik, cissus australijski  itp. Wprawdzie każdy dom, mieszkanie wygląda inaczej, ale ogólnie rzecz biorąc, wskazówki mogą być pomocne .                     

środa, 7 grudnia 2011

KWIATY DLA TYCH, CO NIE MAJĄ CZASU

Są gatunki kwiatów doniczkowych, które nie wymagają ciąłej opieki. Doskonale wytrzymują okresowe zaniedbanie. Dlatego nie rezygnuj z kwiatów doniczkowych, tylko dlatego, że nie masz czsu. Wiemy o tym, że mieszkanie bez kwiatów, to jak niedokończona symfonia......Kwiaty tworzą dobry klimat i super wpływają na nasze samopoczucie. Do kwiatów, które nie wymagają ciągłej opieki należą między innymi kaktusy, papirus czy fikus. I tak - KAKTUSY tolerują nieumiejętności w uprawie. Niska temperatura, czy brak wody nie są dla nich bardzo szkodliwe. Natomiast nie znoszą braku światła. FIKUSA podlewamy umiarkowanie. Nie bardzo wymaga opieki. Najlepiej rośnie w doświetlonych pomieszczeniach. PAPIRUS lubi dużo wody, najlepiej na głębszej podstawce. Lubi również dużo światła. Jak widać, wystarczy aby miały dużo światła i odpowiednią wilgotność a będą cieszyły nasze oczy.

wtorek, 6 grudnia 2011

KWIATY, Z KTÓRYMI ŁATWIEJ ODDYCHAĆ

Zima. Za oknami szaro i smutno, ale piękne kwiaty doniczkowe napewno poprawią nam nastrój. Są kwiaty, które oczyszczają powietrze, a my nim oddychamy. Od lat znane nam paprocie, anturium i ładnie kwitnące skrzydłokwiaty skutecznie oczyszczają mieszkania z toksyn. Przy nawet najczęstrzym wietrzeniu mieszkania, nie zlikwidujemy wszystkich zanieczyszczeń. Najbardziej popularna paproć okazuje się, że jest najbardziej aktywna w pochłanianiu formaldechydu. Jest to  gaz, który ulatnia się z wykładzin podłogowych, mebli, kuchenek gazowych czy dymu papierosowego. Gaz ten paprociom nie szkodzi, pochłaniają go i przetwarzają na inne nieszkodliwe związki. Bardzo cenne zalety zdrowotne ma również anturium. Podobnie jak paprocie, pochłania gazy, które są wydzielane przez sprzęty, komputery, fotokopiarki, drukarki, telewizory.......Jest jeszcze skrzydłokwiat, który oprócz tego,że jest bardzo ozdobny ma cenną zaletę. Wyjątkowo skutecznie pochłania z powietrza szkodliwe dla nas gazy, wydziela zaś niezbędny do życia tlen.

poniedziałek, 5 grudnia 2011

ZAKUP ROŚLIN O OZDOBNYCH KWIATACH

Zalecam kupowanie w centralach ogrodniczych lub szkółkach. Tam jest duży wybór okazów dobrej jakości. Kupując należy wybierać zdrowe dorodne , średniej wielkości rośliny, bez widocznych uszkodzeń lub chorób. Należy również sprawdzić palcem powierzchnię ziemi w doniczce. Ziemia powinna być wilgotna. Jeśli jest wysuszona lub bardzo mokra nie kupujemy. Rośliny mające kwiaty powinny mieć niezbyt dużo na wpół rozwiniętych kwiatków,za to dużo świeżych pąków. Jest zima, więc należy zadbać aby nasza roślina nie zmarzła . Najlepiej do transportu zabezpieczyć nasz kwiatek dokładnie owijając papierem. 

niedziela, 4 grudnia 2011

ZADBAJ O ZIMOWY OGRÓDEK

Aby wszystkie kwiaty w naszym domu czuły się dobrze muszą mieć dużo światła. Zimą dni są pochmurne i krótkie więc zalecam ustawienie kwiatów w oknie lub blisko okna. Będą ładnie i długo kwitły.                     Zimą kwiaty doniczkowe należy podlewać umiarkowanie choć należy uwzględnić indywidualne potrzeby każdego gatunku. I tak, fiołki i storczyki nie potrzebują dużo wody. Należy je podlewać jak ziemia w doniczce jest lekko przesuszona. Natomiast azalie  ,cyklameny i begonie potrzebują codziennego podlewania. Do wody do podlewania kwiatów należy dodać nawozu zimowego. Stosować dawkowanie w/g przepisu na etykiecie opakowania nawozu. Tak pielęgnwane odwdzięczą się pięknymi i długo kwitnącymi  kwiatami, a co za tym idzie będą długo cieszyć nasze oko.

ZIMOWY OGRÓDEK W DOMU

Szaro i zimno za oknami a w domu kwitnący ogródek w doniczkach na parapecie okiennym. Jest kilka gatunków kwiatów dostepnych, które kwitną zimą. Odkąd istnieją kwiaty doniczkowe, w domach jest ich wiele.                                                                                                                                                        Popularnymi kwitnącymi kwiatami są grudniaki,cyklameny, begonie, fiołki i storczyki. Jednak, decydując się na któryś z nich należy się zastanowić lub zasięgnąć fachowej informacji czy w naszym domu wybrane, piękne kwiaty będą czuły się dobrze i nadal będa piękne.                                                                            No tak, kwiaty już są wybrane i zamieszkały w naszym domu. Teraz będą kwitnąć pięknie i długo. Ale należy o nie dbać aby ziemia w doniczce nie była przesuszona. W przeciwnym razie kwiatki zaczną więdnąć i opadać.